Winners of the 2016 British Fantasy Awards

British Fantasy Assn logo

The British Fantasy Society (an offshoot of the British Science Fiction Association) is an organization “dedicated to promoting the best in the fantasy, science fiction and horror genres.”   On Sunday, September 25, the winners of the 2016 British Fantasy Awards were announced at 2016 FantasyCon By the Sea in Scarborough, North Yorkshire.

And here are your winners!

BEST ANTHOLOGY

  • WINNER: The Doll Collection, edited by Ellen Datlow
  • African Monsters, edited by Margrét Helgadóttir and Jo Thomas
  • Aickman’s Heirs, edited by Simon Strantzas
  • Best British Horror 2015, edited by Johnny Mains
  • The 2nd Spectral Book of Horror Stories, edited by Mark Morris

 

BEST ARTIST

  • WINNER: Julie Dillon
  • Ben Baldwin
  • Vincent Chong
  • Evelinn Enoksen
  • Sarah Anne Langton
  • Jeffrey Alan Love

 

BEST COLLECTION

  • WINNER: Ghost Summer: Stories by Tananarive Due
  • Monsters by Paul Kane
  • Probably Monsters by Ray Cluley
  • Scar City by Joel Lane
  • Skein and Bone by V.H. Leslie
  • The Stars Seem So Far Away by Margrét Helgadóttir

 

BEST COMIC/GRAPHIC NOVEL

  • WINNER: Bitch Planet (# 2-5) by Kelly Sue DeConnick, Valentine De Landro, Robert Wilson IV and Cris Peter
  • Marvel, Vol. 2: Generation Why by G. Willow Wilson, Jacob Wyatt and Adrian Alphona
  • Nimona by Noelle Stevenson
  • Red Sonja (#14–18) by Gail Simone and Walter Geovani
  • Saga (#25–32) by Brian K. Vaughan and Fiona Staples
  • The Sandman: Overture by Neil Gaiman, J.H. Williams III and Dave Stewart

 

BEST FANTASY NOVEL (Robert Holdstock Award)

  • WINNER: Uprooted by Naomi Novik
  • Guns of the Dawn by Adrian Tchaikovsky
  • Half a War by Joe Abercrombie
  • The Iron Ghost by Jen Williams
  • Signal to Noise by Silvia Moreno-Garcia
  • Sorcerer to the Crown by Zen Cho

 

BEST FILM/TELEVISION PRODUCTION

  • WINNER: Jonathan Strange & Mr Norrell by Peter Harness
  • Inside No. 9: The Trial of Elizabeth Gadge by Reece Shearsmith and Steve Pemberton
  • Jessica Jones: AKA WWJD? by Scott Reynolds
  • Mad Max: Fury Road by George Miller, Brendan McCarthy and Nico Lathouris
  • Midwinter of the Spirit by Stephen Volk
  • Star Wars: The Force Awakens by Lawrence Kasdan, J.J. Abrams and Michael Arndt

 

BEST HORROR NOVEL (August Derleth Award)

  • WINNER: Rawblood by Catriona Ward
  • A Cold Silence by Alison Littlewood
  • The Death House by Sarah Pinborough
  • Lost Girl by Adam Nevill
  • The Silence by Tim Lebbon
  • Welcome to Night Vale by Joseph Fink and Jeffrey Cranor

 

BEST INDEPENDENT PRESS

  • WINNER: Angry Robot, helmed by Marc Gascoigne
  • The Alchemy Press, helmed by Peter Coleborn and Jan Edwards
  • Fox Spirit Books, helmed by Adele Wearing
  • Newcon Press, helmed by Ian Whates

 

BEST MAGAZINE/PERIODICAL

  • WINNER: Beneath Ceaseless Skies, edited by Scott H. Andrews
  • Black Static, edited by Andy Cox
  • Holdfast Magazine, edited by Laurel Sills and Lucy Smee
  • Interzone, edited by Andy Cox
  • Strange Horizons, edited by Niall Harrison

 

BEST NEWCOMER (Sydney J. Bounds Award)

  • WINNER: Zen Cho, for Sorcerer to the Crown
  • Becky Chambers, for The Long Way to a Small Angry Planet
  • Peter Newman, for The Vagrant
  • Steven Poore, for The Heir to the North
  • Marc Turner, for When the Heavens Fall

 

BEST NON-FICTION

  • WINNER: Letters to Tiptree, edited by Alexandra Pierce and Alisa Krasnostein
  • The Art of Horror: An Illustrated History, edited by Stephen Jones
  • Fantasy-Faction, edited by Marc Aplin and Jennie Ivins
  • Ginger Nuts of Horror, edited by Jim Mcleod
  • King for a Year, edited by Mark West
  • Matrilines by Kari Sperring

 

BEST NOVELLA

  • WINNER: The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn by Usman T. Malik
  • Albion Fay by Mark Morris
  • Binti by Nnedi Okorafor
  • The Bureau of Them by Cate Gardner
  • Witches of Lytchford by Paul Cornell

 

BEST SHORT FICTION

  • WINNER: “Fabulous Beasts” by Priya Sharma (com)
  • “The Blue Room” by V.H. Leslie (Skein and Bone)
  • “Dirt Land” by Ralph Robert Moore (Black Static #49)
  • “Hippocampus” by Adam Nevill (Terror Tales of the Ocean)
  • “Strange Creation” by Frances Kay (Tenebris Nyxies)
  • “When The Moon Man Knocks” by Cate Gardner (Black Static #48)

 

Congratulations to the winners, and to all those who were nominated!

Leave a Reply