2017 Locus Award Winners Announced

Locus Magazine announced the winners of the 2017 Locus Awards this weekend during a ceremony held in Seattle, Washington. The winners were chosen by an online poll of readers.

Here is a list of winners, along with the nominees in each category:

SCIENCE FICTION NOVEL

  • WINNER: Death’s End by Cixin Liu
  • Company Town by Madeline Ashby
  • The Medusa Chronicles by Stephen Baxter and Alastair Reynolds
  • Take Back the Sky by Greg Bear
  • Visitor by C.J. Cherryh
  • Babylon’s Ashes by James S.A. Corey
  • After Atlas by Emma Newman
  • Central Station by Lavie Tidhar
  • The Underground Railroad by Colson Whitehead
  • Last Year by Robert Charles Wilson

 

FANTASY NOVEL

  • WINNER: All the Birds in the Sky by Charlie Jane Anders
  • Summerlong by Peter S. Beagle
  • City of Blades by Robert Jackson Bennett
  • The Obelisk Gate by N.K. Jemisin
  • Children of Earth and Sky by Guy Gavriel Kay
  • The Wall of Storms by Ken Liu
  • The Last Days of New Paris by China Miéville
  • The Winged Histories by Sofia Samatar
  • The Nightmare Stacks by Charles Stross
  • Necessity by Jo Walton

 

HORROR NOVEL

  • WINNER: The Fireman by Joe Hill
  • The Brotherhood of the Wheel by R.S. Belcher
  • Fellside by M.R. Carey
  • Mongrels by Stephen Graham Jones
  • The Fisherman by John Langan
  • Certain Dark Things by Silvia Moreno-Garcia
  • HEX by Thomas Olde Heuvelt
  • The Family Plot by Cherie Priest
  • Lovecraft Country by Matt Ruff
  • Disappearance at Devil’s Rock by Paul Tremblay

 

YOUNG ADULT BOOK

  • WINNER: Revenger by Alastair Reynolds
  • Crooked Kingdom by Leigh Bardugo
  • The Girl Who Drank the Moon by Kelly Barnhill
  • Lois Lane: Double Down by Gwenda Bond
  • Truthwitch by Susan Dennard
  • Poisoned Blade by Kate Elliott
  • Burning Midnight by Will McIntosh
  • Goldenhand by Garth Nix
  • This Savage Song by Victoria Schwab
  • The Evil Wizard Smallbone by Delia Sherman

 

FIRST NOVEL

  • WINNER: Ninefox Gambit by Yoon Ha Lee
  • The Reader by Traci Chee
  • Waypoint Kangaroo by Curtis Chen
  • The Star-Touched Queen by Roshani Chokshi
  • The Girl from Everywhere by Heidi Heilig
  • Roses and Rot by Kat Howard
  • Arabella of Mars by David D. Levine
  • Infomocracy by Malka Older
  • Everfair by Nisi Shawl
  • Vigil by Angela Slatter

 

NOVELLA

 

NOVELETTE

  • WINNER: “You’ll Surely Drown Here If You Stay” by Alyssa Wong (Uncanny 5-6/16)
  • ‘‘The Art of Space Travel” by Nina Allan (Tor.com)
  • “Pearl” by Aliette de Bodard (The Starlit Wood)
  • “Red as Blood and White as Bone” by Theodora Goss (Tor.com)
  • “Foxfire, Foxfire” by Yoon Ha Lee (Beneath Ceaseless Skies 3/03/16)
  • “The Visitor from Taured” by Ian R. MacLeod (Asimov’s 9/16)
  • “Spinning Silver” by Naomi Novik (The Starlit Wood)
  • “Those Shadows Laugh” by Geoff Ryman (F&SF 9-10/16)
  • “The Future is Blue” by Catherynne M. Valente (Drowned Worlds)
  • The Jewel and Her Lapidary by Fran Wilde

 

SHORT STORY

  • WINNER: “Seasons of Glass and Iron” by Amal El-Mohtar (The Starlit Wood)
  • “The Story of Kao Yu” by Peter S. Beagle (Tor.com)
  • “Our Talons Can Crush Galaxies” by Brooke Bolander (Uncanny 11-12/16)
  • “A Salvaging of Ghosts” by Aliette de Bodard (Beneath Ceaseless Skies 3/17/16)
  • “The City Born Great” by N.K. Jemisin (Tor.com)
  • “Seven Birthdays” by Ken Liu (Bridging Infinity)
  • “Afrofuturist 419” by Nnedi Okorafor (Clarkesworld 11/16)
  • “Sixteen Questions for Kamala Chatterjee” by Alastair Reynolds (Bridging Infinity)
  • “That Game We Played During the War” by Carrie Vaughn (Tor.com)
  • “A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers” by Alyssa Wong (Tor.com)

 

ANTHOLOGY

  • WINNER: The Big Book of Science Fiction, edited by Ann and Jeff VanderMeer
  • Children of Lovecraft, edited by Ellen Datlow
  • The Year’s Best Science Fiction: Thirty-Third Annual Collection, edited by Gardner Dozois
  • Hidden Youth: Speculative Fiction from the Margins of History, edited by Mikki Kendall and Chesya Burke
  • Tremontaine, edited by Ellen Kushner
  • Invisible Planets, edited by Ken Liu
  • The Starlit Wood, edited by Dominik Parisien and Navah Wolfe
  • The Best Science Fiction & Fantasy of the Year: Volume Ten, edited by Jonathan Strahan
  • Bridging Infinity, edited by Jonathan Strahan
  • Drowned Worlds, edited by Jonathan Strahan

 

COLLECTION

  • WINNER: The Paper Menagerie and Other Stories by Ken Liu
  • Sharp Ends by Joe Abercrombie
  • Hwarhath Stories: Twelve Transgressive Tales by Aliens by Eleanor Arnason
  • A Natural History of Hell by Jeffrey Ford
  • The Complete Orsinia by Ursula K. Le Guin
  • The Found and the Lost by Ursula K. Le Guin
  • The Best of Ian McDonald by Ian McDonald
  • Dreams of Distant Shores by Patricia A. McKillip
  • Beyond the Aquila Rift: The Best of Alastair Reynolds by Alastair Reynolds
  • Not So Much, Said the Cat by Michael Swanwick

 

MAGAZINE

  • WINNER: Tor.com
  • Analog
  • Asimov’s
  • Beneath Ceaseless Skies
  • Clarkesworld
  • F&SF
  • File 770
  • Lightspeed
  • Strange Horizons
  • Uncanny

 

PUBLISHER

  • WINNER: Tor
  • Angry Robot
  • Baen
  • DAW
  • Gollancz
  • Orbit
  • Saga
  • Small Beer
  • Subterranean
  • Tachyon

 

EDITOR

  • WINNER: Ellen Datlow
  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Gardner Dozois
  • C. Finlay
  • Jonathan Strahan
  • Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
  • Ann and Jeff VanderMeer
  • Sheila Williams
  • Navah Wolfe

 

ARTIST

  • WINNER: Julie Dillon
  • Kinuko Y. Craft
  • Galen Dara
  • Bob Eggleton
  • Donato Giancola
  • Victo Ngai
  • John Picacio
  • Shaun Tan
  • Charles Vess
  • Michael Whelan

 

NON-FICTION

  • WINNER: The Geek Feminist Revolution by Kameron Hurley
  • Science Fiction Rebels: The Story of the Science-Fiction Magazines from 1981-1990 by Mike Ashley
  • Octavia E. Butler by Gerry Canavan
  • Speculative Blackness: The Future of Race in Science Fiction by André M. Carrington
  • Shirley Jackson: A Rather Haunted Life by Ruth Franklin
  • The View From the Cheap Seats by Neil Gaiman
  • Time Travel: A History by James Gleick
  • Words Are My Matter: Writings about Life and Books 2000-2016 by Ursula K. Le Guin
  • The History of Science Fiction: Second Edition by Adam Roberts
  • Traveler of Worlds: Conversations with Robert Silverberg by Alvaro Zinos-Amaro

 

ART BOOK

  • WINNER: Walking Through the Landscape of Faerie by Charles Vess
  • Yoshitaka Amano: Illustrations by Yoshitaka Amano
  • Beauty and the Beast, illustrated by Kinuko Y. Craft
  • Myth & Magic: An Enchanted Fantasy Coloring Book by Kinuko Y. Craft
  • Spectrum 23: The Best in Contemporary Fantastic Art, edited by John Fleskes
  • Descants & Cadences: The Art of Stephanie Law by Stephanie Law
  • Star Wars Art: Ralph McQuarrie by Ralph McQuarrie
  • Spaceships: An Illustrated History of the Real and the Imagined by Ron Miller
  • The Art of the Film: Fantastic Beasts and Where to Find Them, edited by Dermot Power
  • The Singing Bones: Inspired by Grimms’ Fairy Tales, illustrated by Shaun Tan

 

Congratulations to the winners and all the nominees!

Leave a Reply