LitStack

for the love of all things wordy

Home /
2016 Bram Stoker Award Winners Announced
;

2016 Bram Stoker Award Winners Announced

Named after the author of the quintessential horror novel, Dracula, the Bram Stoker Awards are overseen by the Horror Writers Association (HWA), a “nonprofit organization of writers and publishing professionals around the world, dedicated to promoting dark literature and the interests of those who write it.”  Founded in 1985, the foundation has been handing out […]

Named after the author of the quintessential horror novel, Dracula, the Bram Stoker Awards are overseen by the Horror Writers Association (HWA), a “nonprofit organization of writers and publishing professionals around the world, dedicated to promoting dark literature and the interests of those who write it.”  Founded in 1985, the foundation has been handing out awards since 1987.

Over the weekend, the Horror Writers Association (HWA) announced the winners for the 2016 Bram Stoker Awards on during a gala held aboard the Queen Mary in Long Beach, California, as part of StokerCon 2017.

The 2016 Bram Stoker Awards winners are:

SUPERIOR ACHIEVEMENT IN A NOVEL

  • WINNER: The Fisherman  by John Langan
  • Hard Light by Elizabeth Hand
  • Mongrels by Stephen Graham Jones
  • Stranded by Bracken MacLeod
  • Disappearance at Devil’s Rock by Paul Tremblay

 

SUPERIOR ACHIEVEMENT IN A FIRST NOVEL

  • WINNER: Haven by Tom Deady
  • The Apothecary’s Curse by Barbara Barnett
  • Hollow House by Greg Chapman
  • Mayan Blue by Michelle Garza and Melissa Lason
  • The Eighth by Stephanie M. Wytovich

 

SUPERIOR ACHIEVEMENT IN A YOUNG ADULT NOVEL

  • WINNER: Snowed by Maria Alexander
  • Last Days of Salton Academy by Jennifer Brozek
  • Holding Smoke by Elle Cosimano
  • When They Fade by Jeyn Roberts
  • The Telling by Alexandra Sirowy

 

SUPERIOR ACHIEVEMENT IN LONG FICTION

  • WINNER: The Winter Box by Tim Waggoner
  • The Sadist’s Bible by Nicole Cushing
  • “That Perilous Stuff” by Scott Edelman (Chiral Mad 3)
  • The Ballad of Black Tom by Victor LaValle
  • “The Jupiter Drop” by Josh Malerman (You, Human)

 

SUPERIOR ACHIEVEMENT IN SHORT FICTION

  • WINNER: “The Crawl Space” by Joyce Carol Oates (Ellery Queen 9-10/16)
  • “Time is a Face on the Water” by Michael Bailey (Borderlands 6)
  • “A Rift in Reflection” by Hal Bodner (Chiral Mad 3)
  • “The Bad Hour” by Christopher Golden (What the #@&% Is That?)
  • “Arbeit Macht Frei”by Lisa Mannetti (Gutted: Beautiful Horror Stories)

 

SUPERIOR ACHIEVEMENT IN A FICTION COLLECTION

  • WINNER: The Doll-Master and Other Tales of Terror by Joyce Carol Oates
  • Swift to Chase by Laird Barron
  • A Long December by Richard Chizmar
  • Lethal Bird by Gene O’Neill
  • American Nocturne by Hank Schwaeble

 

SUPERIOR ACHIEVEMENT IN AN ANTHOLOGY

  • WINNER: Borderlands 6, edited by Oliva F. Monteleone and Thomas F. Monteleone
  • Chiral Mad 3, edited by Michael Bailey
  • The Beauty of Death, edited by Alessandro Manzetti
  • Fright Mare – Women Write Horror, edited by Billie Sue Mosiman
  • Gutted: Beautiful Horror Stories, edited by Doug Murano and D. Alexander Ward

 

SUPERIOR ACHIEVE MENT IN NON-FICTION

  • WINNER: Shirley Jackson: A Rather Haunted Life by Ruth Franklin
  • Haunted by Leo Braudy
  • Guillermo del Toro’s “The Devil’s Backbone” and “Pan’s Labyrinth” by Danel P. Olson
  • In the Mountains of Madness by W. Scott Poole
  • Something in the Blood by David J. Skal
  • The Gothic Worlds of Peter Straub by John Tibbetts

 

SUPERIOR ACHIEVEMENT IN A POETRY COLLECTION

  • WINNER: Brothel by Stephanie M. Wytovich
  • Sacrificial Nights by Bruce Boston and Alessandro Manzetti
  • Corona Obscura by Michael R. Collings
  • Field Guide to the End of the World by Jeannine Hall Gailey
  • Small Spirits by Marge Simon

 

SUPERIOR ACHIEVEMENT IN A GRAPHIC NOVEL

  •  WINNER: Kolchak the Night Stalker: The Forgotten Lore of Edgar Allan Poe by James Chambers
  • Blood Feud by Cullen Bunn
  • No Mercy: Volume 2 by Alex de Campi
  • Outcast: Volume 3: This Little Light by Robert Kirkman
  • The Steam Man by Mark Alan Miller and Joe R. Lansdale
  • Providence: Act 1 by Alan Moore

 

SUPERIOR ACHIEVEMENT IN A SCREENPLAY

  • WINNER: The Witch, screenplay by Robert Eggers
  • Penny Dreadful: “A Blade of Grass”, written by John Logan
  • Stranger Things: “The Upside Down”, written by Matt and Ross Duffer
  • Stranger Things: “The Vanishing of Will Byers”, written by Matt and Ross Duffer
  • 10 Cloverfield Lane, screenplay by Josh Campbell, Matthew Stuecken and Damien Chazelle

 

Congratulations to all the winners, and to all the nominees!

Leave a Reply