2016 Aurealis Awards Announced

The Western Australian Science Fiction Foundation has announced the winners of the 2016 Aurealis Awards.

Aurealis is an Australian speculative fiction magazine which was launched in 1990 with the purpose of providing a market for Australian speculative fiction writers, as well as aiming to raise those authors’ public profiles; in 1995, they instituted the awards. This year’s Aurealis Awards were handed out during a ceremony at the Swancon convention, held over the weekend in Perth.

The winners of the 2016 Aurealis Awards (and finalists) are:

BEST CHILDREN’S FICTION

  • WINNER: When the Lyrebird Calls by Kim Kane
  • Blueberry Pancakes Forever by Angelica Banks
  • Magrit by Lee Battersby
  • Somebody Stop Ivy Pocket by Caleb Crisp
  • The Turners by Mick Elliott
  • The Hungry Isle by Emily Rodda

 

BEST GRAPHIC NOVEL / ILLUSTRATED WORK

  • WINNER: Negative Space by Ryan K Lindsay
  • Mechanica by Lance Balchin
  • BROBOT by James Foley
  • The Spider King by Josh Vann

 

BEST YOUNG ADULT SHORT STORY

  • WINNER: “Pretty Jennie Greenteeth” by Leife Shallcross (Strange Little Girls)
  • “A Right Pretty Mate” by Lisa L Hannett (Dreaming in the Dark)
  • “Dune Time” by Jack Nicholls (Tor.com)
  • “No One Here is Going to Save You” by Shauna O’Meara (In Your Face)
  • “Did We Break the End of the World?” by Tansy Rayner Roberts (Defying Doomsday)

 

BEST HORROR SHORT STORY

  • WINNER: “Flame Trees” by TP Napper (Asimov’s Science Fiction, April/May 2016)
  • “Non Zero Sum” by RPL Johnson (SNAFU: Hunters)
  • “Penny for a Match, Mister?” by Garth Nix (The Starlit Wood: New Fairy Tales)
  • “The Red Forest” by Angela Slatter (Winter Children and Other Chilling Tales)
  • “68 Days” by Kaaron Warren (Tomorrow’s Cthulhu)
  • “Life, or Whatever Passes For It” by Durand Welsh (Peel Back the Skin)

 

BEST HORROR NOVELLA

  • WINNER: “Burnt Sugar” by Kirstyn McDermott (Dreaming in the Dark)
  • Box of Bones by Jeremy Bates
  • “Served Cold” by Alan Baxter (Dreaming in the Dark)
  • Waking in Winter by Deborah Biancotti
  • “The Starlight Circus” by Tara Calaby (Red Sun Magazine, December issue)
  • “Pan” by Christopher Ruz (Andromeda Spaceways Magazine #62)

 

BEST FANTASY SHORT STORY

  • WINNER: “Where the Pelican Builds Her Nest” by Thoraiya Dyer (In Your Face)
  • “Watercress Soup” by Tamlyn Dreaver (Andromeda Spaceways Magazine #65)
  • “Dune Time” by Jack Nicholls (Tor.com)
  • “Penny for a Match, Mister?” by Garth Nix (The Starlit Wood: New Fairy Tales)
  • “The Lighthouse at Cape Defeat” by David Versace (Aurealis #89)
  • “The Cartographer’s Price” by Suzanne Willis (Mythic Delirium Issue 3.1)

 

BEST FANTASY NOVELLA

  • WINNER: “Raven’s First Flight” by Alan Baxter (SNAFU: Black Ops)
  • “By the Laws of Crab and Woman” by Jason Fischer (Review of Australian Fiction)
  • The Bonobo’s Dream by Rose Mulready
  • “Burnt Sugar” by Kirstyn McDermott (Dreaming in the Dark)
  • “Finnegan’s Field” by Angela Slatter (Tor.com)

 

BEST SCIENCE FICTION SHORT STORY

  • WINNER: “Of Sight, of Mind, of Heart” by Samantha Murray (Clarkesworld #122)
  • “Trainspotting in Winesburg” by Jack Dann (Concentration)
  • “The Baby Eaters” by Ian McHugh (Asimov’s Science Fiction 40/1)
  • “The Autumn Dog Cannot Live to Spring” by Claire McKenna (In Your Face)
  • “68 Days” by Kaaron Warren (Tomorrow’s Cthulu)
  • “The Least of Things” by Jen White (Aurealis #94)

 

BEST SCIENCE FICTION NOVELLA

  • WINNER: “Salto Mortal” by Nick T Chan (Lightspeed #73)
  • Waking in Winter by Deborah Biancotti
  • “Going Viral” by Thoraiya Dyer (Dimension6 #8)
  • The Bonobo’s Dream by Rose Mulready
  • “All the Colours of the Tomato” by Simon Petrie (Dimension6 #9)
  • “Did We Break the End of the World?” by Tansy Rayner Roberts (Defying Doomsday)

 

BEST COLLECTION

  • WINNER: A Feast of Sorrows by Angela Slatter
  • Crow Shine by Alan Baxter
  • Concentration by Jack Dann
  • Winter Children by Angela Slatter

 

BEST ANTHOLOGY

  • WINNER: Year’s Best YA Speculative Fiction 2015, edited by Julia Rios and Alisa Krasnostein
  • Dreaming in the Dark, edited by Jack Dann
  • Defying Doomsday, edited by Tsana Dolichva and Holly Kench
  • Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume 10, edited by Jonathan Strahan
  • In Your Face, edited by Tehani Wessely

 

BEST YOUNG ADULT NOVEL

  • WINNER: Lady Helen and the Dark Days Pact by Alison Goodman
  • Elegy by Jane Abbott
  • The Bone Queen by Alison Croggon
  • The Other Side of Summer by Emily Gale
  • Gemima: Illuminae Files 2 by Amy Kaufman and Jay Kristoff
  • Goldenhand by Garth Nix

 

BEST HORROR NOVEL

  • WINNER: The Grief Hole by Kaaron Warren
  • Fear is the Rider by Kenneth Cook
  • My Sister Rosa by Justine Larbalestier

 

BEST FANTASY NOVEL

  • WINNER: Nevernight by Jay Kristoff
  • Fall of the Dagger by Glenda Larke
  • Den of Wolves by Juliet Marillier
  • Vigil by Angela Slatter
  • Road to Winter by Mark Smith
  • Sisters of the Fire by Kim Wilkins

 

BEST SCIENCE FICTION NOVEL

  • WINNER: Gemima: Illuminae Files 2 by Amy Kaufman and Jay Kristoff
  • Watershed by Jane Abbott
  • Confluence by SK Dunstall
  • Squid’s Grief by DK Mok
  • Stiletto by Daniel O’Malley
  • Threader by Rebekah Turner

 

Additionally, The Rebirth of Rapunzel: A Mythic Biography of the Maiden in the Tower by Kate Forsyth won the Peter McNamara Convenor’s Award for Excellence, meant to highlight other works that don’t fit neatly into the standard categories.

Congratulations to the winners of the 2016 Aurealis Awards, and all the works nominated!

Leave a Reply