LitStack

for the love of all things wordy

Home /
2015 Aurealis Awards Finalists Announced
;

2015 Aurealis Awards Finalists Announced

Americans have the Nebula Awards.  The Brits have the BSFA Awards.  And the Australians have the Aurealis Awards. Aurealis is an Australian speculative fiction magazine, launched in 1990 to provide a market for Australian speculative fiction writers, and with a further aim to raise authors’ public profiles; they instituted the Aurealis Awards in 1995.  New […]

Americans have the Nebula Awards.  The Brits have the BSFA Awards. Aurealis Awards logo

And the Australians have the Aurealis Awards.

Aurealis is an Australian speculative fiction magazine, launched in 1990 to provide a market for Australian speculative fiction writers, and with a further aim to raise authors’ public profiles; they instituted the Aurealis Awards in 1995.  New to the Awards this year are the Best Novella categories in science fiction, fantasy, and horror, as well as the unveiling of the unique Sara Douglass Book Series Award, a trial award which covers speculative fiction series concluding between January 2011 and December 2014.

The Aurealis Awards will be handed out at CONTACT2016, the 55th annual Australian National Science Fiction Convention, to be held Easter weekend in Brisbane.  The Western Australian Science Fiction Foundation (WASFF), organizers of this year’s Aurealis Awards, have released the list of finalists for the 2015 awards.

The finalists include:

BEST SCIENCE FICTION NOVEL

  • Crossed by Evelyn Blackwell
  • Clade by James Bradley
  • Illuminae by Amie Kaufman and Jay Kristoff
  • Their Fractured Light by Amie Kaufman and Meagan Spooner
  • Renegade by Joel Shepherd
  • Twinmaker: Fall by Sean Williams

 

BEST FANTASY NOVEL

  • In The Skin of a Monster by Kathryn Barker
  • Lady Helen and the Dark Days Club by Alison Goodman
  • Day Boy by Trent Jamieson
  • The Dagger’s Path by Glenda Larke
  • Tower Of Thorns by Juliet Marillier
  • Skin by Ilka Tampke

 

BEST HORROR NOVEL

No Shortlist Released

 

BEST SCIENCE FICTION NOVELLA

  • “Blood and Ink” by Jack Bridges
  • “The Molenstraat Music Festival” by Sean Monaghan (Asimov’s Science Fiction)
  • “By Frogsled and Lizardback to Outcast Venusian Lepers” by Garth Nix (Old Venus)

 

BEST FANTASY NOVELLA

  • “Lodloc and The Bear” by Steve Cameron (Dimension6)
  • “Defy the Grey Kings” by Jason Fischer (Beneath Ceaseless Skies)
  • “Broken Glass” by Stephanie Gunn (Hear Me Roar)
  • “The Flowers that Bloom Where Blood Touches the Earth” by Stephanie Gunn (Bloodlines)
  • “Haunting Matilda” by Dmetri Kakmi (Cthulhu: Deep Down Under)
  • “Of Sorrow and Such” by Angela Slatter (Tor.com)

 

BEST HORROR NOVELLA

  • “Night Shift” by Dirk Flinthart (Striking Fire)
  • “The Cherry Crow Children of Haverny Wood” by Deborah Kalin (Cherry Crow Children)
  • “The Miseducation of Mara Lys” by Deborah Kalin (Cherry Crow Children)
  • “Wages of Honey” by Deborah Kalin (Cherry Crow Children)
  • “Sleepless” by Jay Kristoff (Slasher Girls and Monster Boys)
  • “Ripper” by Angela Slatter (Horrorology)

 

BEST SCIENCE FICTION SHORT STORY

  • “2B” by Joanne Anderton (Insert Title Here)
  • “The Marriage of the Corn King” by Claire McKenna (Cosmos)
  • “Alchemy and Ice” by Charlotte Nash (Andromeda Spaceways Inflight Magazine #61)
  • “Witnessing” by Kaaron Warren (The Canary Press Story Magazine #6)
  • “All the Wrong Places” by Sean Williams (Meeting Infinity)

 

BEST FANTASY SHORT STORY

  • “The Giant’s Lady” by Rowena Cory Daniells (Legends 2)
  • “The Jellyfish Collector” by Michelle Goldsmith (Review of Australian Fiction 13 Issue 6)
  • “A Shot of Salt Water” by Lisa L Hannett (The Dark)
  • “Almost Days” by DK Mok (Insert Title Here)
  • “Blueblood” by Faith Mudge (Hear Me Roar)
  • “Husk and Sheaf” by Suzanne Willis (SQ Mag 22)

 

BEST HORROR SHORT STORY

  • “Bullets” by Joanne Anderton (In Sunshine Bright and Darkness Deep)
  • “Consorting with Filth” by Lisa L Hannett (Blurring the Line)
  • “Heirloom Pieces” by Lisa L Hannett (Apex Magazine)
  • “The Briskwater Mare” by Deborah Kalin (Cherry Crow Children)
  • “Breaking Windows” by Tracie McBride (Aurealis #84)
  • “Self, Contained” by Kirstyn McDermott (The Dark)

 

BEST COLLECTION

  • The Abandonment of Grace and Everything After by Shane Jiraiya Cummings
  • Striking Fire by Dirk Flinthart
  • Cherry Crow Children by Deborah Kalin
  • To Hold the Bridge by Garth Nix
  • The Fading by Carole Nomarhas
  • The Finest Ass in the Universe by Anna Tambour

 

BEST ANTHOLOGY

  • Hear Me Roar, edited by Liz Grzyb
  • The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2014, edited by Liz Grzyb and Talie Helene
  • Bloodlines, edited by Amanda Pillar
  • Meeting Infinity, edited by Jonathan Strahan
  • The Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume 9, edited by Jonathan Strahan
  • Focus 2014: highlights of Australian short fiction, edited by Tehani Wessely

 

BEST GRAPHIC NOVEL / ILLUSTRATED WORK

  • The Undertaker Morton Stone Vol. 1 by Gary Chaloner, Ben Templesmith and Ashley Wood
  • The Diemenois by Jamie Clennett
  • Unmasked 1: Going Straight is No Way to Die by Christian Read
  • The Singing Bones by Shaun Tan
  • Fly the Colour Fantastica by various authors

 

BEST YOUNG ADULT NOVEL

  • In The Skin of a Monster by Kathryn Barker
  • Lady Helen and the Dark Days Club by Alison Goodman
  • The Fire Sermon by Francesca Haig
  • Day Boy by Trent Jamieson
  • Illuminae by Amie Kaufman and Jay Kristoff
  • The Hush by Skye Melki-Wagner

 

BEST YOUNG ADULT SHORT STORY

  • “In Sheep’s Clothing” by Kimberly Gaal (Andromeda Spaceways Inflight Magazine #61)
  • “The Nexus Tree” by Kimberly Gaal (The Never Never Land)
  • “The Miseducation of Mara Lys” by Deborah Kalin (Cherry Crow Children)
  • “The Heart of the Labyrinth” by DK Mok (In Memory: A Tribute to Sir Terry Pratchett)
  • “Blueblood” by Faith Mudge (Hear Me Roar)
  • Welcome to Orphancorp by Marlee Jane Ward

 

BEST CHILDREN’S FICTION

  • A Week Without Tuesday by Angelica Banks
  • The Cut-Out by Jack Heath
  • A Single Stone by Meg McKinlay
  • Bella and the Wandering House by Meg McKinlay
  • The Mapmaker Chronicles: Prisoner of the Black Hawk by A.L. Tait

 

SARA DOUGLASS BOOK SERIES AWARD

  • “The Chronicles of King Rolen’s Kin” by Rowena Cory Daniells: The King’s Bastard (2010), The Uncrowned King (2010), The Usurper (2010), The King’s Man (2012), King Breaker (2013)
  • “The Watergivers” by Glenda Larke:  The Last Stormlord (2009), Stormlord Rising (2010), Stormlord’s Exile (2011)
  • “The Lumatere Chronicles” by Melina Marchetta: Finnikin of the Rock (2008), Froi of the Exiles (2011), Quintana of Charyn (2012)
  • “Sevenwaters” by Juliet Marillier: Daughter of the Forest (2000), Son of the Shadows (2001), Child of the Prophecy (2002), Heir to Sevenwaters (2009), Seer of Sevenwaters (2011), Flame of Sevenwaters (2013)
  • “The Laws of Magic” by Michael Pryor: Blaze Of Glory (2007), Heart Of Gold (2007), Word Of Honour (2008), Time Of Trial (2009), Moment Of Truth (2010), Hour Of Need (2011)
  • “Creature Court” by Tansy Rayner Roberts: Power and Majesty (2010), Shattered City (2011), Reign of Beasts (2012)

 

Congratulations to all the finalists!