LitStack

for the love of all things wordy

Home /
2014 Hugo Award Nominees Announced!
;

2014 Hugo Award Nominees Announced!

The 2014 Hugo Award Nominees were announced this Saturday, and we at LitStack are very excited about the amazing works highlighted on this year’s ballot. The Hugos, which have been awarded every year since 1955, are given in recognition for excellence in the field of science fiction and fantasy.   They are named after Hugo Gernsback, the […]

hugologo

The 2014 Hugo Award Nominees were announced this Saturday, and we at LitStack are hugologovery excited about the amazing works highlighted on this year’s ballot.

The Hugos, which have been awarded every year since 1955, are given in recognition for excellence in the field of science fiction and fantasy.   They are named after Hugo Gernsback, the founder of Amazing Stories,  which in 1926 became the first major American science fiction magazine and has been credited with rekindling public interest in the genre.

The Hugos are considered a fan award, because anyone with a membership to the World Science Fiction Society is eligible to nominate their favorite works for the awards (and anyone can be a member of the WSFS, as long as they pay club dues, which finance the awards and also keeps the awards from being determined by ballot box stuffing).  The top five nominated works in 17 different categories – which include not only literary works, but also artist awards, dramatic presentation awards and even fancasts – are then voted on again by WSFS members fans to select the ultimate winners.  This year, 1,923 valid nominating ballots were submitted – a new response record.

The winners will be announced on Sunday, August 17, 2014 in London, the site of the 72nd World Science Fiction Convention (also known as WorldCon).  Here is a list of the nominees (with a link to LitStack reviews and articles, if you folks want to read more):

Best Novel

  • Ancillary Justice, Ann Leckie
  • Neptune’s Brood, Charles Stross
  • Parasite, Mira Grant
  • Warbound, Book III of the Grimnoir Chronicles, Larry Correia
  • The Wheel of Time, Robert Jordan and Brandon Sanderson

Best Novella

  • The Butcher of Khardov, Dan Wells
  • “The Chaplain’s Legacy”, Brad Torgersen
  • “Equoid”, Charles Stross
  • Six-Gun Snow White, Catherynne M. Valente
  • “Wakulla Springs”, Andy Duncan and Ellen Klages

Best Novelette

  • “Opera Vita Aeterna”, Vox Day
  • “The Exchange Officers”, Brad Torgersen
  • “The Lady Astronaut of Mars”, Mary Robinette Kowal
  • “The Truth of Fact, the Truth of Feeling”, Ted Chiang
  • “The Waiting Stars”, Aliette de Bodard

Best Short Story

  • “If You Were a Dinosaur, My Love”, Rachel Swirsky
  • “The Ink Readers of Doi Saket”, Thomas Olde Heuvelt
  • “Selkie Stories Are for Losers”, Sofia Samatar
  • “The Water That Falls on You from Nowhere”, John Chu

Note: Only 4 stories had enough votes to qualify for a nomination.

Best Related Work

  • Queers Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the LGBTQ Fans Who Love It, Edited by Sigrid Ellis & Michael Damian Thomas
  • Speculative Fiction 2012: The Best Online Reviews, Essays and Commentary, Justin Landon & Jared Shurin
  • “We Have Always Fought: Challenging the Women, Cattle and Slaves Narrative”, Kameron Hurley
  • Wonderbook: The Illustrated Guide to Creating Imaginative Fiction, Jeff VanderMeer, with Jeremy Zerfoss
  • Writing Excuses Season 8, Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler, and Jordan Sanderson

Best Graphic Story

  • Girl Genius, Volume 13: Agatha Heterodyne & The Sleeping City, written by Phil and Kaja Foglio; art by Phil Foglio; colors by Cheyenne Wright (Airship Entertainment)
  • “The Girl Who Loved Doctor Who”, written by Paul Cornell, illustrated by Jimmy Broxton (Doctor Who Special 2013, IDW)
  • The Meathouse Man, adapted from the story by George R.R. Martin and illustrated by Raya Golden (Jet City Comics)
  • Saga, Volume 2, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Fiona Staples (Image Comics )
  • “Time”, Randall Munroe (XKCD)

Best Dramatic Presentation, Long Form

  • Frozen, screenplay by Jennifer Lee, directed by Chris Buck & Jennifer Lee (Walt Disney Studios
  • Gravity, written by Alfonso Cuarón & Jonás Cuarón, directed by Alfonso Cuarón
  • The Hunger Games: Catching Fire, screenplay by Simon Beaufoy & Michael Arndt, directed by Francis Lawrence
  • Iron Man 3, screenplay by Drew Pearce & Shane Black, directed by Shane Black
  • Pacific Rim, screenplay by Travis Beacham & Guillermo del Toro, directed by Guillermo del Toro

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • An Adventure in Space and Time, written by Mark Gatiss, directed by Terry McDonough
  • Doctor Who: “The Day of the Doctor”, written by Steven Moffat, directed by Nick Hurran
  • Doctor Who: “The Name of the Doctor”, written by Steven Moffat, directed by Saul Metzstein
  • The Five(ish) Doctors Reboot, written & directed by Peter Davison
  • Game of Thrones: “The Rains of Castamere”, written by David Benioff & D.B. Weiss, directed by David Nutter
  • Orphan Black: “Variations under Domestication” written by Will Pascoe, directed by John Fawcett

Note: Category has six nominees due to a tie for the final position.

Best Editor, Short Form

  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Ellen Datlow
  • Jonathan Strahan
  • Sheila Williams

Best Editor, Long Form

  • Ginjer Buchanan
  • Sheila Gilbert
  • Liz Gorinsky
  • Lee Harris
  • Toni Weisskopf

Best Professional Artist

  • Galen Dara
  • Julie Dillon
  • Daniel Dos Santos
  • John Harris
  • John Picacio
  • Fiona Staples

Note: Category has six nominees due to a tie for the final position.

Best Semiprozine

  • Apex Magazine, edited by Lynne M. Thomas, Jason Sizemore, and Michael Damian Thomas
  • Beneath Ceaseless Skies, edited by Scott H. Andrews
  • Interzone, edited by Andy Cox
  • Lightspeed Magazine, edited by John Joseph Adams, Rich Horton, and Stefan Rudnicki
  • Strange Horizons, edited by Niall Harrison, Brit Mandelo, An Owomoyela, Julia Rios, Sonya Taaffe, Abigail Nussbaum, Rebecca Cross, Anaea Lay, and Shane Gavin

Best Fanzine

  • The Book Smugglers, edited by Ana Grilo and Thea James
  • A Dribble of Ink, edited by Aidan Moher
  • Elitist Book Reviews, edited by Steven Diamond
  • Journey Planet, edited by James Bacon, Christopher J Garcia, Lynda E. Rucker, Pete Young, Colin Harris, and Helen J.Montgomery
  • Pornokitsch, edited by Anne C. Perry and Jared Shurin

Best Fancast

  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
  • Galactic Suburbia Podcast, Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts (Presenters) and Andrew Finch (Producer)
  • SF Signal Podcast, Patrick Hester
  • The Skiffy and Fanty Show, Shaun Duke, Jen Zink, Julia Rios, Paul Weimer, David Annandale, Mike Underwood, and Stina Leicht
  • Tea and Jeopardy, Emma Newman
  • Verity! Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas, and Tansy Rayner Roberts
  • The Writer and the Critic, Kirstyn McDermott and Ian Mond

Note: Category has seven nominees due to a tie for the final position.

Best Fan Writer

  • Liz Bourke
  • Kameron Hurley
  • Foz Meadows
  • Abigail Nussbaum
  • Mark Oshiro

Best Fan Artist

  • Brad W. Foster
  • Mandie Manzano
  • Spring Schoenhuth
  • Steve Stiles
  • Sarah Webb

The John W. Campbell Award for Best New Writer  (not a Hugo Award, but administered along with the Hugo Awards, sponsored by Dell Magazines)

  •  Wesley Chu
  • Max Gladstone
  • Ramez Naam
  • Sofia Samatar
  • Benjanun Sriduangkaew

Congratulations to all the nominees!