LitStack

for the love of all things wordy

Home /
2014 Aurealis Award Finalists Announced
;

2014 Aurealis Award Finalists Announced

The Aurealis Awards recognize the achievements of Australian science fiction, fantasy and horror writers.  They were established in 1995 by Chimaera Publications, the publishers of Aurealis magazine, with the hope that the growing list of Aurealis Awards finalists and winners would increase the profile of Australian science fiction, fantasy, and horror, and provide an essential […]

Aurealis Awards logo

The Aurealis Awards recognize the achievements of Australian science fiction, fantasy and Aurealis Awards logohorror writers.  They were established in 1995 by Chimaera Publications, the publishers of Aurealis magazine, with the hope that the growing list of Aurealis Awards finalists and winners would increase the profile of Australian science fiction, fantasy, and horror, and provide an essential reading list for anyone interested in these genres.

The 2014 finalists for the Aurealis Awards were announced last week.  They include:

BEST FANTASY NOVEL

  • Fireborn, Keri Arthur
  • This Shattered World, Amie Kaufman and Meagan Spooner
  • The Lascar’s Dagger, Glenda Larke
  • Dreamer’s Pool, Juliet Marillier
  • Afterworlds, Scott Westerfeld
  • Daughters of the Storm, Kim Wilkins

BEST FANTASY SHORT STORY

  • “The Oud”, Thoraiya Dyer (Long Hidden)
  • “Teratogen”, Deborah Kalin (Cemetery Dance, #71, May 2014)
  • “The Ghost of Hephaestus”, Charlotte Nash (Phantazein)
  • “St Dymphna’s School for Poison Girls”, Angela Slatter (The Review of Australian Fiction, Volume 9)
  • “The Badger Bride”, Angela Slatter (Strange Tales IV)

BEST SCIENCE FICTION NOVEL

  • Aurora: Meridian, Amanda Bridgeman
  • Nil By Mouth, LynC
  • The White List, Nina D’Aleo
  • Peacemaker, Marianne de Pierres
  • This Shattered World, Amie Kaufman and Meagan Spooner
  • Foresight, Graham Storrs

BEST SCIENCE FICTION SHORT STORY

  • “The Executioner Goes Home”, Deborah Biancotti (Review of Australian Fiction, Vol 11)
  • “Wine, Women and Stars”, Thoraiya Dyer (Analog, Vol CXXXIV)
  • “The Glorious Aerybeth”, Jason Fischer (OnSpec, 11 Sep 2014)
  • “Dellinger”, Charlotte Nash (Use Only As Directed)
  • “Happy Go Lucky”, Garth Nix (Kaleidoscope)

BEST HORROR NOVEL

  • Book of the Dead, Greig Beck
  • Razorhurst, Justine Larbalestier
  • Obsidian,Alan Baxter

BEST HORROR SHORT STORY

  • “The Executioner Goes Home”, Deborah Biancotti (Review of Australian Fiction, Vol 11)
  • “Skinsuit”, James Bradley (Island Magazine 137)
  • “By the Moon’s Good Grace”, Kirstyn McDermott (Review of Australian Fiction, Vol 12)
  • “Shay Corsham Worsted”, Garth Nix (Fearful Symmetries)
  • “Home and Hearth”, Angela Slatter

BEST YOUNG ADULT NOVEL

  • The Astrologer’s Daughter, Rebecca Lim
  • Afterworld, Lynnette Lounsbury
  • The Cracks in the Kingdom, Jaclyn Moriarty
  • Clariel, Garth Nix
  • The Haunting of Lily Frost, Nova Weetman
  • Afterworlds, Scott Westerfeld

BEST YOUNG ADULT SHORT STORY

  • “In Hades”, Goldie Alexander
  • “Falling Leaves”, Liz Argyll (Apex Magazine)
  • “The Fuller and the Bogle”, David Cornish (Tales from the Half-Continent)
  • “Vanilla”, Dirk Flinthart (Kaleidoscope)
  • “Signature”, Faith Mudge (Kaleidoscope)

BEST CHILDREN’S FICTION

  • Slaves of Socorro: Brotherband #4, John Flanagan
  • Ophelia and the Marvellous Boy, Karen Foxlee
  • The Last Viking Returns, Norman Jorgensen and James Foley (ILL.)
  • Withering-by-Sea, Judith Rossell
  • Sunker’s Deep: The Hidden #2, Lian Tanner
  • Shadow Sister: Dragon Keeper #5, Carole Wilkinson

BEST COLLECTION

  • The Female Factory, Lisa L Hannett and Angela Slatter
  • Secret Lives, Rosaleen Love
  • Angel Dust,Ian McHugh
  • Difficult Second Album: more stories of Xenobiology, Space Elevators, and Bats Out Of Hell, Simon Petrie
  • The Bitterwood Bible and Other Recountings, Angela Slatter
  • Black-Winged Angels, Angela Slatter

BEST ANTHOLOGY

  • Kisses by Clockwork, Liz Grzyb, Editor
  • Kaleidoscope: Diverse YA Science Fiction and Fantasy Stories, Alisa Krasnostein and Julia Rios, Editors
  • Amok: An Anthology of Asia-Pacific Speculative Fiction, Dominica Malcolm, Editor
  • Reach for Infinity, Jonathan Strahan, Editor
  • Fearsome Magics, Jonathan Strahan, Editor
  • Phantazein, Tehani Wessely, Editor

BEST GRAPHIC NOVEL/ILLUSTRATED WORK

  • Left Hand Path #1, Jason Franks & Paul Abstruse
  • Awkwood, Jase Harper
  • “A Small Wild Magic”, Kathleen Jennings (Monstrous Affections)
  • Mr Unpronounceable and the Sect of the Bleeding Eye, Tim Molloy
  • The Game, Shane Smith

The winners of the 2014 Aurealis Awards will be announced at an awards ceremony on April 11 in Canberra.  Congratulations and good luck to all the nominees!